Szkoła

Historia szkoły

Pierwsza pewna wzmianka o Mrzygłodzie pochodzi z 1373 roku, kiedy nasza miejscowość już funkcjonowała jako parafia. Niestety, data powstania pierwszej lokalnej szkoły pozostaje nieznana. Już na samym początku istnienia Mrzygłodu zamieszkiwali ludzie o solidnym wykształceniu. W 1402 roku na liście studentów Akademii Krakowskiej pojawia się nazwisko Klemensa z Mrzygłodu.

Pierwsze doniesienia o istnieniu szkoły w Mrzygłodzie pochodzą z XVI wieku. W 1598 roku, w dokumencie opisującym wizytację parafii przez biskupa krakowskiego, wspomniano o domu dla rektora, co sugeruje istnienie szkoły parafialnej. W kolejnych dwóch wiekach pojawiały się informacje o budynku szkoły, rektorze oraz obowiązkach uczniów. Więcej szczegółów możemy odnaleźć w dokumentach datowanych na 1799 rok. W spisie uczniów z tego czasu odnotowano 27 chłopców i 18 dziewcząt, którzy uczęszczali na lekcje nieregularnie, często z przerwami na prace polowe.

W XIX wieku szkoła parafialna została zastąpiona przez szkołę elementarną, do której w 1853 roku uczęszczało 80 uczniów. Na początku XX wieku liczba uczniów gminnej szkoły w Mrzygłodzie wzrosła do 200–250, co skłoniło władze do decyzji o utworzeniu oddzielnej szkoły w Mrzygłódce w 1911 roku. W okresie międzywojennym szkoły elementarne przyjęły nazwę „powszechnych”. W latach 30. ze względu na problemy z lokalami szkoły w Mrzygłódce i Mrzygłodzie poddano jednemu zarządowi.

II wojna światowa wpłynęła tragicznie na historię szkoły w Mrzygłodzie. Uczniów zmuszano do ciężkiej pracy w polu, stosowano kary i prześladowania. Po wojnie szkoła w Mrzygłodzie działała w wynajętych, niewystarczających budynkach. 22 września 1947 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej wojewoda śląski gen. Aleksander Zawadzki zaproponował budowę nowej szkoły w Mrzygłodzie. Osobiście wybrał miejsce pod budowę. Budowę obecnego budynku szkoły rozpoczęto w sierpniu 1947 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 1 maja 1949 roku. Mieszkańcy Mrzygłodu wybudowali fundamenty własnymi środkami, a parter i dwa piętra powstały dzięki Funduszowi Odbudowy Szkół. Pierwszym dyrektorem szkoły został Mieczysław Juda, który pełnił tę funkcję do 1970 roku.

W latach 70. Eugeniusz Bulski został dyrektorem szkoły. W 1974 roku szkoła stała się gminną szkołą zbiorczą, obejmującą 8-klasową filię w Będuszu i 4-klasową w Mrzygłódce. Ta sytuacja trwała do 1975 roku, gdy Szkoła Podstawowa w Mrzygłodzie i Punkt Filialny w Mrzygłódce zostały włączone do Zbiorczej Szkoły Gminnej we Włodowicach. Nadanie szkole imienia generała Aleksandra Zawadzkiego 16 grudnia 1979 roku było kluczowym wydarzeniem dla historii placówki.

W 1983 roku Mrzygłód został włączony do Myszkowa, co spowodowało zmianę nazwy szkoły na Szkołę Podstawową Nr 8 w Myszkowie. Od 1990 do 2004 roku dyrektorem była Aldona Starczewska. W latach 90. uczniowie osiągali liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych, takich jak biegi i piłka nożna. Obecnie szkoła ma aktywny chór oraz uczestniczy w zawodach pływackich.

W 1999 roku utworzono Gimnazjum Nr 4 w Myszkowie, którego pierwszym dyrektorem została Elżbieta Bożek (1999-2004). Pierwsi absolwenci gimnazjum ukończyli szkołę w 2002 roku. Od 1 września 2004 roku istnieje Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Myszkowie, obejmujący Przedszkole Nr 6, Szkołę Podstawową Nr 8 i Gimnazjum Nr 4. Urszula Urbaniak pełniła funkcję dyrektora do 2019 roku, a obecnie stanowisko to zajmuje Anna Danek.

W marcu 2015 roku Rada Miasta Myszkowa nadała Szkole Podstawowej Nr 8 i Gimnazjum Nr 4 imię Noblistów Polskich, co symbolicznie ukierunkowuje młodzież na wartości reprezentowane przez noblistów. Uroczystość nadania imienia oraz przekazania sztandaru szkole odbyła się 29 maja 2015 roku.